Pandemia SARS-CoV-2 wymusiła na ludziach wdrożenie zmian w wielu sferach życia i dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Jeśli można mówić o jakichkolwiek plusach obecnej sytuacji, to z pewnością z większą troską staramy się podchodzić do kwestii zdrowia.
Narząd wzroku stanowi jedną z wielu dróg przedostania się drobnoustrojów do organizmu, w tym także wirusa SARS-CoV-2. Może to nastąpić niestety w bardzo prosty sposób – poprzez potarcie lub dotknięcie błon śluzowych dłonią, na której znajduje się wirus. Warto mieć tego świadomość i pilnować, by choćby w miejscach publicznych, typu sklepy czy komunikacja miejska, nie zbliżać rąk do twarzy, a w szczególności do oczu.
Wzrokowa profilaktyka anty-covidowa
Wiele osób, które na co dzień korzysta z soczewek kontaktowych, staje przed dylematem, czy ich stosowanie w obecnym czasie jest bezpieczne. Tak, ale kluczowa okazuje się w tym przypadku bezwzględne przestrzeganie higieny. Wszystkie czynności związane z zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek powinny być wykonywane po uprzednim, dokładnym umyciu rąk. Same soczewki należy systematycznie dezynfekować i przechowywać we właściwych warunkach. Warto rozważyć także zamianę soczewek wielorazowych na jednorazowe.
W dobie pandemii często poruszana jest kwestia bezpieczeństwa, jaką dają okulary. Według opinii międzynarodowych i polskich ekspertów, okulary zwiększają ochronę przed zakażeniem. Stanowią bowiem mechaniczną barierę przed drobnoustrojami. Zabezpieczają dodatkowo nasze oczy przed mimowolnym ich dotykaniem. Warto jednak pamiętać, że noszenie okularów nie zwalnia nas z ich czyszczenia, dezynfekowania, a także pilnowania, aby nie dotykać ich brudnymi rękoma.
Wzrok w warunkach domowych
Długie godziny w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, zdalna praca przed komputerem, lekcje online – to aktualnie nasza codzienna rzeczywistość, która prawdopodobnie tak szybko się nie zmieni. Funkcjonujemy wśród ekranów, a to niestety fatalnie obciąża nasz wzrok. Ekspozycja na niebieskie światło, emitowane przez różne urządzenia, może prowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia i zmęczenia oczu i w konsekwencji – nawet do pogorszenia wzroku. Jeśli nie mamy możliwości ograniczenia kontaktu z ekranami, warto pomyśleć o stosowaniu w urządzeniach filtrów zmniejszających poziom światła niebieskiego oraz okularach ze specjalnymi powłokami ochronnymi czy wielofunkcyjnymi inteligentnymi szkłami.
Ogromnym problemem dla wzroku jest także jego przeciążenie. W codziennym wirze obowiązków brakuje czasu na odpoczynek. Czas wolny, który moglibyśmy przeznaczyć na spacer lub kontakt z naturą – czyli sytuacje, w których wzrok ma szansę naturalnie się zregenerować, spędzamy na oglądaniu filmów lub przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonie. Jeśli nie mamy możliwości odpoczynku w innej przestrzeni niż dom, pamiętajmy, aby w ciągu dnia robić sobie krótkie, ale częstsze przerwy od wpatrywania się w monitory. Warto także wykonywać regularnie proste ćwiczenia relaksacyjne oczu.
Zatroszczmy się także o wzrok naszych dzieci. Nauka zdalna i długie godziny, spędzane przed ekranami komputerów, także nadwyrężają ich wzrok. Zadbajmy o dobre oświetlenie w pokoju dziecka, zachęcajmy je do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także na tyle na ile to możliwe, starajmy się ograniczać czas, który spędzają przed ekranem telewizora, smartfona czy komputera. O jego wzrok, oprócz dobrze dobranych okularów, możemy także zadbać wzbogacając dietę o produkty bogate w witaminy i minerały, które mają znaczenie w profilaktyce wzorku, są to m.in. marchewka i dynia bogate w witaminę A, pietruszka i cytrusy zawierające witaminę C, czy orzechy, pestki słonecznika z witaminą E.
Przede wszystkim jednak, w momencie zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości związanych z pogorszeniem widzenia, pod żadnym pozorem nie bagatelizujmy ich i nie odwlekajmy wizyty kontrolnej u optometrysty. Salony optyczne uczestniczące w akcji #BezpiecznySalonOptyczny zapewniają bezpieczną i sterylną wizytę, zgodnie z procedurami i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Każdy może umówić się na bezpieczną wizytę, także indywidualną, realizowaną w trybie „Jeden na jeden”.